Менінгококова інфекція

Менінгококова інфекція – небезпечна інфекційна хвороба, що передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової під час кашлю, чхання, розмови. Хвороба може мати різні прояви – від безсимптомного носійства збудника в носоглотці до генералізованих, вкрай важких форм із високим рівнем летальності.

В Україні щорічно реєструються випадки менінгококової інфекції: в 2019 році – 299 випадків, 2022 – 98, 2023 – 154. За 5 місяців 2025 року зареєстровано 76 випадків, в тому числі 9 в Хмельницькій області.

Найчастіше хворіють діти, особливо малюки першого року життя.

У частини хворих збудник викликає назофарингит (нежить, біль в горлі), проте у малюків інфекція здатна швидко поширюватися в організмі, уражаючи життєво важливі органи, що може призводити до шоку, судом, набряку мозку та смерті.

Найбільш тяжкими проявами є менінгіт та менінгококцемія, для якої характерні висока температура, геморагічний висип, нерідко розвивається шок та поліорганна недостатність. Захворювання як правило має тяжкий перебіг та дуже швидко прогресує. Навіть за умови отримання своєчасного лікування від 10% до 15% пацієнтів помирають.

Особливу загрозу становлять безсимптомні носії інфекції, які не мають ознак хвороби, але поширюють бактерії серед оточення.

Профілактика. З метою раннього виявлення хвороби при перших симптомах простуди необхідно своєчасно звертатися до лікаря; у період підвищеної захворюваності на ГРВІ обмежити перебування у місцях масового скупчення людей; дотримуватися правил особистої гігієни.

Щеплення від менінгококової інфекції в Україні належить до рекомендованих. За консультацією щодо вакцинації можна звернутися до сімейного лікаря або лікаря-інфекціоніста Хмельницької інфекційної лікарні.

Випадок з практики:

Нещодавно в Хмельницькій інфекційній лікарні була виписана 7-річна дитина, яка перенесла тяжку менінгококову інфекцію.

Дитину перевели з ЦРЛ на третій день хвороби у відділення анестезіології та інтенсивної терапії у важкому стані із скаргами на високу температуру тіла, головний біль, блювоту, геморагічний зірчастий висип на ногах, що швидко поширювався на тулуб.

Було діагностовано менінгококовий менінгіт, менінгококцемію та пневмонію.

Завдяки вчасно розпочатій інтенсивній терапії стан дитини поступово стабілізувався. Подальше лікування тривало в дитячому інфекційному відділенні. Дитину виписано з одужанням.

При появі перших ознак хвороби не можна гаяти ні хвилини та негайно звертатися за медичною допомогою! Бережіть себе та своїх близьких!